Dekoracje wielkanocne z bibuły

Bibułę  możemy wykorzystać nie tylko do stworzenia efektownej palmy z papieru, ale także do wyczarowania pięknych dekoracji wielkanocnych. Stworzone przez nas bibułowe pisanki, zajączki czy kurczaczki mogą nam posłużyć nie tylko jako ozdoby do wnętrza mieszkalnego, ale również możemy nimi przystroić nasz wielkanocny koszyczek.

Wykonanie bibułowych ozdób na Wielkanoc nie jest trudne, a w takich pracach plastycznych mogą wziąć udział także dzieci. Większość dekoracji jest łatwa i mało czasochłonna, więc ich wykonanie idealnie sprawdzi się w przypadku zabieganych kobiet. Z bibuły można wykonać całą paradę ptaszków, zajączków, kurczaczków, a także kolorowych kwiatków, które z całą pewnością będą nam jednocześnie przypominać o nadchodzącej wiośnie.

Do przygotowania wielkanocnych ozdób z bibuły będziemy potrzebować kolorową bibułę (żółtą, zieloną, czerwoną, niebieską, itp.), nożyczki, klej, papier kolorowy, wydmuszki z jaj (posłużą nam do przygotowania wielkanocnych pisanek), a także dowolne materiały do ozdobienia wykonanych dekoracji.

Jednym ze sposobów na stworzenie wielkanocnych kurczaczków i zajączków z bibuły jest przygotowanie odpowiednich szablonów, które należy nanieść na kartki papieru technicznego. Po wycięciu zwierzątek, możemy zaprosić dzieci do ich udekorowania kolorowymi kawałkami bibuły. W podobny sposób można też wykonać bibułowe baranki oraz ptaszki – ten sposób jest dość szybki i umożliwia wykonywanie ozdób wielkanocnych nawet przez nieco młodsze dzieci.

Wśród bibułowych ozdób nie może też zabraknąć kolorowych pisanek, zwłaszcza, że to właśnie one są najczęściej wymienianym symbolem świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Do stworzenia takich dekoracji najlepiej wykorzystać wydmuszki z jaj, które po prostu okleimy kawałkami kolorowej bibuły według własnych upodobań. Takie pisanki mogą znaleźć się następnie w wielkanocnym koszyczku, ale można je również postawić na stole czy na parapecie okiennym, uzyskując efektowną ozdobę na świąteczny czas.

Równie efektowne pisanki można wykonać przy pomocy styropianowych jajek, bibuły oraz szpilek. Wykonanie takich ozdób jest wprawdzie nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale efekt może nas naprawdę zaskoczyć. Styropianowe jajka wystarczy obwinąć od samego spodu kolorową bibułą, a następnie przypiąć ją szpilkami. Można też zrobić delikatne plisy, które nadadzą ozdobom niepowtarzalnego charakteru.

Ciekawą dekoracją wielkanocną z bibuły może być także koszyczek, którego wykonanie jest już nieco trudniejsze. Najlepiej będzie sięgnąć po gotowy szablon, który przeniesiemy na blok techniczny, a następnie okleimy bibułą. Wykonanie takiej pracy plastycznej można powierzyć już dzieciom w wieku od czwartego-piątego roku życia.