Pomysł na palmę z papieru

Jednym z najbardziej znanych tradycyjnych symboli Niedzieli Palmowej jest bez wątpienia wielkanocna palma. W wielu domach takie palmy są przygotowywane przez wszystkich członków rodziny, a następnie są one zanoszone do kościoła. Zwyczaj ten wiąże się z pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Najpiękniejsze są te palmy wielkanocne, do ozdobienia których zostały użyte kolorowe kwiaty z bibuły.

Niedziela Palmowa jest obchodzona przez chrześcijan już od początków średniowiecza. Pierwsze palmy przygotowywano głównie z gałązek wierzby, gdyż wierzba symbolizowała nieśmiertelność duszy i na przestrzeni wieków stała się też znakiem zmartwychwstania. Niekiedy sięgano również po gałązki malin oraz porzeczek. Współczesne palmy wielkanocne są natomiast wykonywane nie tylko z gałązek, ale i z papieru.

Wielkanocna palma z papieru wydaje się być dość czasochłonna do wykonania, ale gdy uda nam się ją zrobić, wówczas z całą pewnością przekonamy się, że było warto. Oczywiście taką palmę można ozdobić według własnych upodobań, a więc obok bibułowych kwiatów użytych do dekoracji palmy, można też przyozdobić ją gałązkami wierzby. Można też sięgnąć po zielony bukszpan oraz gałązki sosny.

Aby własnoręcznie wykonać wielkanocną palmę z papieru, najpierw najlepiej jest zgromadzić odpowiednie ozdoby. Najprościej będzie przygotować bibułowe kwiaty w różnych kolorach. Wystarczy, że rolki bibuły podzielimy na mniejsze części (około dwadzieścia-trzydzieści centymetrów), a następnie rozwiniemy je, przetniemy i złożymy na pół. W ten sposób można wykonać na przykład róże z bibuły do udekorowania palmy.

Samą palmę natomiast najlepiej przygotować na mocniejszym patyku, który można dodatkowo okręcić bibułą. Co więcej, aby wykonane przez nas kwiaty dobrze się trzymały, do ich zamocowania można użyć kawałków drutu. Możemy na przemian dekorować palmę z papieru ozdobami z bibuły oraz zielonymi gałązkami bukszpanu oraz sosny. Ciekawym elementem naszej wielkanocnej palmy mogą być też kolorowe tasiemki.

W podobny sposób możemy przygotować palmę, która zostanie ozdobiona fioletowymi krokusami z bibuły czy różowymi malwami. Takie palmy będą na pewno bardzo piękne i kolorowe, więc na pewno wzbudzą zachwyt we wszystkich domownikach. Co więcej, do udziału w tworzeniu wielkanocnej palmy z papieru możemy zaprosić zarówno starsze, jak i nieco młodsze osoby.

Z własnoręcznie przygotowaną palmą z papieru możemy w Niedzielę Palmową udać się do kościoła. Taka dekoracja będzie piękną ozdobą całego okresu świątecznego, ale po jego zakończeniu, można palmę przechowywać przez następne dwanaście miesięcy. Niegdyś palmy używano do dekoracji domów przez cały rok – wkładano je do wazonów lub za święte obrazy.