Prace plastyczne do przedszkola

Bibuła to obok farb oraz plasteliny jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów przez dzieci do tworzenia rozmaitych prac plastycznych. Tworzenie bibułowych tulipanów czy róż nie tylko pomaga maluchowi rozwijać się artystycznie, ale daje też możliwość kształtowania wyobraźni i uczy dziecko zręczności. To właśnie dlatego wykonywanie prac plastycznych z bibuły jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju kilkulatków.

Z pomocą bibuły można tworzyć właściwie bardzo wiele ciekawych prac, począwszy od tych całkiem prostych, a skończywszy na nieco trudniejszych. Bibuła ma to do siebie, że jest nie tylko kolorowa, ale i miękka, dlatego idealnie nadaje się do tworzenia rozmaitych kształtów oraz form. W przedszkolach maluchy często wykonują wyklejanki z bibuły, natomiast nieco starsze dzieci mogą już uczyć się własnoręcznego wykonywania bibułowych ptaszków, kwiatków czy wielu innych ozdób.

Jednym z pomysłów na pracę plastyczną do przedszkola z bibuły może być wykonanie efektownego witrażu papierowego. Jego stworzenie nie jest trudne, ale warto dziecku pomóc chociażby przy wycinaniu konkretnego szablonu. W ten sposób może powstać na przykład witraż-aniołek, ale oczywiście nie tylko.

Wykonywanie papierowych witraży z bibuły polega w głównej mierze na wycięciu niektórych elementów rysunku, a następnie na ich podklejeniu kawałkami kolorowej bibuły. Najlepiej do tego celu nadaje się gładka, a nie marszczona bibuła. Technika ta sama w sobie nie jest trudna, ale najlepiej radzą z nią sobie dzieci w wieku około pięciu-sześciu lat. Nieco młodszym maluchom wykonywanie takich witraży może sprawić sporo trudności.

Tworzenie witraży z bibuły z całą pewnością jest dla dziecka dużym wyzwaniem, ale w trakcie wykonywania takiej pracy plastycznej maluch może uczyć się nie tylko zręczności czy dokładności, ale także cierpliwości. Przy takich zadaniach nieoceniona jest pomoc nauczycielek lub rodziców, w zależności od tego czy dana praca plastyczna będzie wykonywana przez dziecko w domu czy też w przedszkolu lub szkole.

Papierowe witraże to oczywiście nie jedyny pomysł na pracę plastyczną z użyciem kolorowej bibuły. Młodszym dzieciom można zaproponować także tworzenie efektownych wyklejanek, podsuwając maluchom już gotowe szablony do wyklejenia kawałkami bibuły. Takie zajęcie również sprzyja nauce cierpliwości, a ponadto uczy dziecko zręczności i spostrzegawczości.

Bibułę można również wykorzystać do tworzenia wielu różnego rodzaju ozdób. Przed świętami wielkanocnymi w przedszkolach maluchy mogą samodzielnie przygotować palmę z bibuły, natomiast zimową porą ciekawym zajęciem może być wykonywanie bibułowych ozdób na choinkę, takich jak gwiazdki, dzwoneczki czy bombki.