Owoce i warzywa z bibuły

Wydawać by się mogło, że sztuczne owoce, warzywa i kwiaty już dawno wyszły z mody. Nie jest to do końca prawdą, gdyż bibułowe tulipany i róże, a także własnoręcznie wykonane ananasy czy gruszki mogą stanowić piękną ozdobę naszego domu. Do tworzenia takich dekoracji z bibuły w szczególny sposób warto zachęcić dzieci, dla których może to być bardzo ciekawa lekcja nauki związana z nazewnictwem tych bardziej i mniej popularnych warzyw oraz owoców.

Jednym ze sposobów na wykonanie owoców i warzyw z bibuły może być sięgnięcie po gotowe szablony, które następnie podsuniemy maluchowi do wyklejenia. Dziecku warto zaproponować szeroki wybór bibuły w różnych kolorach: czerwonym, żółtym, pomarańczowym, niebieskim czy zielonym, aby samodzielnie mogło zadecydować o kolorze danego produktu. Do takich prac plastycznych można wykorzystać zarówno gładką, jak i marszczoną bibułę.

Drugą metodą na tworzenie bibułowych warzyw i owoców może być sięgnięcie po styropianowe kule, które doskonale sprawdzają się jako przedmioty do oklejania kolorową bibułą. W tym przypadku konieczne będzie jednak przypięcie bibuły przy pomocy szpilek, a takiej czynności raczej nie powinny wykonywać dzieci, zwłaszcza te małe.

Tworzenie owoców i warzyw z bibuły nie jest szczególnie trudne, aczkolwiek takie zajęcie na pewno wymaga wiele czasu i cierpliwości. Małe dzieci przy takich zajęciach często bardzo szybko się zniechęcają, dlatego w ich przypadku o wiele lepiej sprawdzą się prace polegające na wyklejaniu szablonów niedużymi kawałkami bibuły.

Starszym dzieciom można natomiast zaproponować samodzielne stworzenie marchewki, kapusty i cebuli z bibuły. Jeśli chcemy, aby takie warzywa miały dość ciekawą formę przestrzenną, wówczas możemy je przygotować w nieco mniejszych rozmiarach. Najprościej będzie wykonać te warzywa, które mają okrągły kształt – wystarczy uformować kulę, a następnie okleić ją kilkoma warstwami bibuły. W ten sposób może powstać na przykład bibułowa kapusta czy sałata.

W analogiczny sposób można tworzyć owoce z bibuły – najłatwiejsze dla dzieci będą do wykonania przede wszystkim te owoce, które posiadają okrągły lub chociaż podłużny kształt (na przykład banan, jabłko czy pomarańcza).

Przy pomocy bibuły można stworzyć właściwie każdy owoc i każde warzywo. Bibułowy ananas, banan czy pomarańcza z całą pewnością będą niezwykle kolorowymi i efektownymi ozdobami, które mogą zagościć na naszym jadalnianym stole bądź na kuchennym parapecie. Takie ozdoby można też włożyć do drewnianego lub wiklinowego koszyczka, tworząc także niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju dekorację.